Johnny Key

Commissioner of Education

Read Bio  

Staff Directory

 

Do you need to update your contact information? Please click HERE to submit a request. 
 

Search staff:

A

Chris Abbott - Information Systems Business Analyst
Christine Ackerson - Administrative Specialist II
Ella Albert - Administrative Analyst
Alesia Alexander - Administrative Specialist II
Connie Alford - Computer Support Technican
Hope Allen - ADE Special Advisor
David Allison - Staistical Analysis Manager
Stephanie Alsbrook - Nutritionist Consultant
Tara Amuimuia - Education Investigator
Carrie Anderson - Research and Data Analyst
Wanda Armstrong - APSCN Field Analyst
Rajan Arora - ITCoordinator for Special Education
Billy Ashcraft - Administrative Specialist II
Renee Austin-Banks - Public School Program Advisor

B

David Baca - Public School Program Advisor
Lisa Bailey - Public School Program Advisor
Shelia Bailey - Nutrition Consultant
Sheree Baird - Public School Program Advisor
Deborah Bales - Public School Program Advisor
Annette Barnes - Assistant Commissioner
Linda Barnes - Recptionist
Timothy Barnes - Public School Program Advisor
Cassandra Barnett - Public School Program Advisor (Library Specialist)
Janella Barnett - Building Receptionist
Rhonda Barringer - Public School Program Advisor
Kevin Beaumont - Coordinator of Professional Development
Jill Belin - Senior Software Support Analyst
Maggie Bell - Nutritionist Consultant
Teena Bell - Public School Program Advisor
Coey Bellinger - Systems Analyst
Dana Bennett - Health Services Nurse
Chris Berry - Network Manager
Cory Biggs - ADE Coordinator of Special Projects
Christina Billingsley - Fiscal Support Analyst
Derrick Black - Area Project Manager
Roy Blackmon - Area Project Manager
Andy Blackwell - School Bus Transportation Inspector
Sky Bledsoe - Public School Program Coordinator
LaQuisha Blevens - Administrative Specialist II
Regina Blevens - Human Resources Analyst
Jimmy Blevins - Public School Program Advisor
Isrechea Bolden - Administrative Analyst
Zrano Bowles - ADE Assistant to Director
Carol Bowman - Administrative Specialist III
Traci Boyd - Fiscal Support Manager
Doug Bradberry - Policy Development Coordinator
Kevin Briggs - Production Artist
Murray Britton - ADE Academic Facilities Senior Project Manager
Susan Britton - Public School Program Advisor
Ben Brockert - Public School Program Advisor
Gail Brown - Administrative Specialist II
Ronny Brown - Public School Program Coordinator
Roxie Browning - Public School Program Advisor
Mary Bryant - Buyer
Renata Bryant - Public School Program Advisor
Wynona Bryant-Williams - Public School Program Manager
Lynda Burt - APSCN Field Analyst
Lavantor Butler - Database Administrator
Pamela Butler - Administrative Specialist III
Pamela Byrd - Public School Program Advisor
Ron Byrns - Agency Controller II

C

Janice Calaway - Administrative Specialist III
John Calaway - Public School Program Advisor
John Caldwell - Program School Program Advisor
Vicki Canard - APSCN Field Analyst
Robert Caringola - Administrative Specialist III
Charles Carter - Area Project Manager
Linda Carter - Administrative Analyst
James Carter III - APSCN Field Analyst
Bonnie Casey - Fiscal Support Supervisor
Roy Causbie - Public School Program Advisor
Vannessa Chambers - Administrative Analyst
Lauryn Cheek - APSCN Field Analyst
Qiuya Chen - Graduate Assistant
Pam Clark - Public School Program Advisor
Janet Clarke - School Bus Driver Trainer
Kendra Clay - Attorney Specialist
Tammie Cloyes - Public School Program Coordinator
Deborah Coffman - Public School Program Manager
Nona Comer - APSCN Applications Manager
Patricia Conner - PARCC Gant Coordinator
Stephanie Copes - Specialist
Kathleen Courtney - Public School Program Advisor
Sarah Cox - Public School Program Advisor
Thomas Coy - Public School Program Advisor
Katrina Craft - Project Coordinator/Trainer
Abby Cress - Administrative Analyst
Sharese Cross - Public School Program Advisor
Ann Crosser - Public School Program Advisor
Pamela Cruce - APSCN Field Analyst
Barbara Culpepper - Public School Program Manager
Larry Cunningham - ADE APSCN Aplications Manager
Glenda Cupples - Administrative Specialist III

D

April Daniel - Education Investigator
Kathy Davis - Public School Program Advisor
Jane Dearworth - ADE Prgram Administrator
Cody Decker - Assistant Commissioner & CIO
John Deleon - Maintenance Supervisor
Rhonda Dickey - OERZ Director
Oliver Dillingham - Public School Program Coordinator
Bill Dirst - Special Projects Manager
Shelley Dirst - Project Manager for iTunes U
Bobby Downum - ADE APSCN Security Analyst
Samantha Duclos - Administrative Specialist III
Peggy Duff - APSCN Field Analyst
Kathy Dunlap - APSCN Field Analyst
Kimberly Dupens - APSCN Field Analyst
Jeff Dyer - Teacher Recruitment and Retention Program Advisor

E

Carlette Eagles - Administrative Specialist II
Charlotte Earwood - Public School Program Advisor
Ed Eason - Fiscal Support Supervisor
Connie Echols - Public School Program Advisor
MaKesha Edwards - Student Applications Specialist
Patty Ellis - APSCN Field Analyst
Janet Estes - Public School Program Advisor
Mikki Eubank - Budget Analysis
Derryl Evans - Public School Program Advisor

F

Reina Farley - Reimbursement Specialist
Henryetta Farver - Administrative Specialist III
Louis Ferren - Information Systems Coordinator
Ann Finch - Public School Program Advisor
Beverly Fisher - Public School Program Advisor
Debbie Fleming - Literacy/Math Coordinator
Aleta Fletcher - Senior Auditor
Bonita Flint - APSCN Field Analyst
Anastashia Flowers - Administrative Specialist III
Christina Foley - Public School Program Coordinator
Jamila Ford - Fiscal Support Supervisor
Regina Foster - APSCN Field Analyst
Liz Francoeur - Administrative Specialist II
Karen Franklin - Assistant Director Program/Fiscal Support
Tiah Frazier - Public School Program Advisor
Lori Freno-Engman - Deputy General Counsel
Kimberly Friedman - Director of Communications

G

CW Gardenhire - Public School Program Adivsor
Kay Gardner - Public School Program Advisor
Becky Gibson - Public School Program Advisor
Shade Gilbert - Public School Program Advisor
Dorothy Gillam - Administrative Analyst
John Gillam - Senior Software Support Analyst
Irene Gillespie - Administrative Specialist III
Holly Glover - Director of Data Use and Privacy
Saraj Goldberg - Administrative Specialist II
Jennifer Gonzales - Positive Behavioral Support Coordinator
James Graham - Fiscal Support Supervisor
Terry Granderson - Academic Facilities Senior Project Administrator
Sam Grant - Inventory Control Manager
Susan Gray - Public School Program Advisor
Dorothy Green - Administrative Specialist II
Laura Green - ADE Program Administrator (SIG)
Rick Green - Public School Program Advisor
Shirley Green - Administrative Specialist III
Yvonne Greene - Public School Program Advisor
Michelle Griffin - Legislative Services Director
Doug Grinder - ADE Area Project Manager
Cindy Grizzelle - Administrative Specialist III
Ted Grizzelle - Maintenance Technician
Andre Guerrero - Public School Program Coordinator

H

Lisa Haley - SPDG Literacy Coordinator
Lana Hallmark - Public School Program Advisor
JoAnna Hamlin - Nutritionist Consultant
Sandra Harber - APSCN Field Analyst
Rufus Hardin - Help Desk Specialist
Maureen Harness - Public School Program Advisor
Susan Harriman - Policy and Special Projects Director
John Harris - Public School Program Advisor
Monte Harrison - Programmer Analyst
Jennifer Harte
Emily Hartman - Area Project Manager
Elbert Harvey - Coordinator of Public School Accountability
Vanessa Hatcher - APSCN Field Analyst
Johanna Henderson - Public School Program Advisor
Michael Hennessee - School Bus Transportation Inspector
Mike Hernandez - Deputy Commissioner
Miguel Hernandez Jr. - Public School Program Advisor
Margaret Herrick - Social Studies Specialist
Janie Hickman - Elementary Math Specialist
Vicki Hill - Nutritionist Consultant
Virginia Hill - Administrative Specialist III
Kristy Hobson - Fiscal Support Manager
Fred Hodge - Administrative Analyst
Cindy Hogue - ADE Assistant to Commissioner
Jared Hogue - Public School Program Advisor
Danielle Holiday - Administrative Specialist III
Jamie Holiman - Public School Program Advisor
Whitney Holman - Recptionist Temp.
Vanessa Holt - Administrative Specialist III
Clemetta Hood - Personnel Manager
Cheryl Houston - Administrative Specialist II
Keyth Howard - Public School Program Advisor
Lance Howell - Computer Support Specialist
Ernie Huff - Information Systems Coordinator
Aaron Hughes - APSCN Field Analyst
Kristin Hughes - Public School Program Advisor
Donna Hunt - ESVI Consultant
Marshal Hurst - LDC/MDC Program Advisor
Sandra Hurst - Director of Educator Effectiveness

I

Patricia Izquierdo - Accounting Coordinator

J

Melissa Jacks - Public School Program Coordinator
Alisa Jackson - Administrative Specialist III
Lucille Jackson - Public School Program Advisor
Valerie Jackson - Administrative Specialist II
Eric James - Education Investigator
Linda Jenkins - Information Systems Coordinator
Nathaniel Jernigan - Administrative Specialist III
Andrea Jobe - Program Fiscal Manager
Jill Johnson - APSCN Field Analyst
Kenneth Johnson - Area Project Manager
LaQueena Johnson - Administrative Specialist III
Lasonia Johnson - Public School Program Advisor
Lisa Johnson - SPDG Consultant
Martha Johnson - APSCN Field Analyst
Beverly Jones - Administrative Specialist III
Debbie Jones - ADE Assistant Commissioner of Learning Services
Kyron Jones - ADE Assistant to Director
Reshmi Jose - ADE APSCN Division Manager

K

Kristen Kaiser-Allen - Nutritionist Consultant
John Kaminar - Public School Program Advisor
Linda Kanthak - Administrative Analyst
Cynthia Kelly - Administrative Assistant
Brittany Kincaid - Policy Development Coordinator
Elizabeth Kindall - Public School Program Advisor
Vicki King - Public School Program Advisor
Lynn Kinsey - Administrative Specialist III
Belinda Kittrell - Public School Program Coordinator
Jonathan Knight - Public School Program Advisor
Lisa Knoedl - Public School Program Advisor
Suzanne Knowles - Public School Program Coordinator
Clara Knox - ADE Assistant to Director

L

Tracii Laettner - Accounting Coordinator
Lori Lamb - Public School Program Coordinator
Mike Lar - DLC Program Coordinator
Jeremy Lasiter - ADE Litigation Attorney
Bonnie Lawrence - ESVI Consultant
Randall Lawrence - Public School Program Advisor
Joyce Lee - Administrative Specialist II
Lisa LeGardye - Administrative Assistant III
Titus Lindsay - Data Specialist
Sherry Lipe - APSCN Field Analyst
Jennifer Liwo - Attorney
JoAnn Logan - Administrative Specialist III
Tammy Long - Public School Program Advisor
Mindy Looney - Fiscal Support Manager
Joan Luneau - Public School Program Advisor
Alan Lytle - Public School Program Advisor

M

Catherine Mackey - Public School Program Coordinator
Selina Mahon - Human Resources Specialist
Charlotte Marvel - Public School Program Advisor
Kathy Mascuilli - Public School Program Advisor
Keisha Mattox - Administrative Analyst
Phillip May - Area Project Manager
Denise McCoy - Administrative Analyst
Merlina McCullough - Public School Program Advisor
Rodney McCullum - Administrative Specialist II
Jessica McIntosh - Public School Program Advisor
Scott McRae - Fiscal Support Manager
Barbara Means - Public School Program Advisor
Anwan Middleton - Administrative Specialist II
Cal Miller - Area Project Manager
Jaweed Mohammed - Graduate Assistant
Teresa Moka - Public School Program Advisor
Jamie Montague - Administrative Specialist III
Michala Moore - Administrative Specialist II
Nikki Moore - Administrative Temp.
Vivian Moore - Administrative Specialist III
Al Morgan - Field Analyst
Janice Morley - Public School Program Advisor
Gayle Morris - Communications Specialist
Willie Morris - Public School Program Manager
Brandon Morrison - Public School Program Advisor

N

Krystal Nail - Public School Program Advisor
Rebecca Naylor - Public School Program Advisor
Renee Nelson - Public School Program Advisor
Heather Newsam - Public School Program Advisor
Charlotte Nichols - APSCN Field Analyst
Bill Nielsen - Program Support Manager
Mari Nokes - Public School Program Advisor
Sheryl Norwood - Public School Program Advisor
Charles Nowak - Public School Program Advisor

O

Anthony Owen - Secondary Math Specialist

P

Desiree Palculict - Area Project Manager
Roger Palmer - Public School Program Advisor
Tameka Parker - Administrative Specialist III
Marvin Parks - School Bus Driver Trainer
Elaine Paulette - Administrative Specialist II
Mary Perry - Public School Program Coordinator
George Peter - Programmer Analyst
Shelia Peters - Administrative Specialist II
Angel Peugh - Systems Analyst
Ivy Pfeffer - ADE Assistant Commissioner of Human Resources, Educator Effectiveness and Licensure
Valerie Plate - Administrative Specialist II
Jeremy Poole - School Bus Transportation Inspector
Bryan Presley - Education Investigator
Alex Pritchett - Public School Program Advisor
Milton Purdy - Area Project Manager

R

Joe Rapert - Data Warehouse Specialist
Sonya Rasberry - Human Resources Specialist
Evonne Rayson - Grants Manager
Alainna Reeves - APSCN Field Analyst
Justin Reeves - Systems Analyst
Sandra Reifeiss - Public School Program Advisor
Cheryl Reinhart - Attorney
Kevin Reiszner - Software Developer
Pamela Rhoads - APSCN Field Analyst
Mary Richbourg - Human Resources Analyst
Tammi Rickert - Administrative Specialist II
Lydia Roberson - Office Manager
Sallie Robert - Legal Support Specialist
Jackie Roberts - Specialist
Vivian Roberts - Public School Program Advisor
Jean Robertson - Legal Services Specialist
Vernon Robertson - Academic Facilities Senior Project Administrator
Sharon Rodgers - Administrative Specialist II
Greg Rogers - Director of Agency Finance
Rhys Rogers - Financial Analyst I
Michael Rowland - Public School Program Advisor
Jacqueline Rowlett - APSCN Field Analyst
Wayne Ruthven - Education Chief Investigator

S

Anita Sacrey - ADE Budget Manager
Courtney Salas-Ford - Attorney Specialist
Junelle Sanders - Financial Applications Specialist
Mitszey Sanders - School Bus Driver Trainer
Greg Sanford - APSCN Field Analyst
Karli Saracini - ADE Special Advisor
Arijit Sarkar - ADE Director of Information Systems
Eric Saunders - ADE Assistant Commissioner of Fiscal and Administrative Services
Rhonda Saunders - Public School Program Coordinator
Pamela Sawyer - Programmer Analyst
Angela Scaife - Policy Development Coordinator
John Schooley - School Bus Transportation Inspector
Sandra Schwartz - Public School Program Advisor
Angelica Scott - Administrative Specialist II
Kimberly Scott - Human Resources Specialist
Marsha Scullark - Administrative Assistant
Frank Servedio - Public School Program Coordinator
Keisha Shelton - Administrative Specialist III
Dianna Sheppard - Accountant I
Laura Shores - Nutritionist Consultant
Mike Simmons - Senior Transportation Manager
Gary Smith - School Bus Driver Trainer
Mitzi Smith - Public School Program Advisor
Stacy Smith - Director of Curriculum and Instruction
Michele Snyder - Public School Program Advisor
LaDonna Spain - Public School Program Advisor
Jacki Stafford - Administrative Analyst
Deangela Staples - Administrative Specialist II
Stephanie Starks - Administrative Specialist III
Tracy Starks - Student Health Resource Officer
Charles Stein - ADE Director Academic Facilities
Mary Stein - Director of Gifted & Talented and Advanced Placement
Melinda Stem - Administrative Specialist III
Connie Storey - Public School Program Manager
Monica Stovall - Student Applications Specialist
Robin Stripling - Secondary Literacy Consultant
Jeanne Strom - Receptionist
Ryan Summers - Network Analyst
Dorie Summons - Public School Program Advisor

T

Rionel Tee - Web Developer
Arul Thiru - Database Administrator
Amy Thomas - Education Program Manager
Sherri Thorne - English Language Arts Specialist
Paula Thurmond - Administrative Specialist II
David Tollett - ADE Assistant to Director
Clara Toney - Public School Program Advisor
Robert Toney - Public School Program Advisor
Wilma Toombs - Public School Program Advisor
Venus Torrence - Public School Program Advisor
Judy Trowell - MSP Coordinator
David Tumlison - Public School Program Advisor
Chere Turner - APSCN Field Analyst
Scot Tyler - Public School Program Advisor
Pearlyna Tyous - Administrative Specialist III

U

Sheri Umholtz - Administrative Specialist III
La'Tasha Ursery - Student Applications Specialist

V

Angela VanZandt - Contract
Jana Villemez - Public School Program Advisor
Michael Vincent - Public School Program Advisor

W

Muzical Waite - Public School Program Advisor
Johnie Walters - Public School Program Manager
Kevin Ward - Systems Analyst
Melvin Washington - Software Support Specialist
Donald Watkins - Program Support Program Coordinator
Brenda Watson - Administrative Specialist III
Jo Ann Weaver - Public School Program Advisor
Betty Welch - Public School Program Coordinator
Jennifer Wenger - Administrative Specialist III
Joni Whitener - Public School Program Advisor
Wes Whitley - Public School Program Coordinator
Mary Wilcox - Information Systems Business Analyst
Richard Wilde - Public School Program Manager
C. Brad Williams - Public School Program Advisor
Chantele Williams - Public School Program Advisor
Darrick Williams - Public School Program Coordinator
Kerri Williams - Public School Program Advisor
Tashunda Williams - Software Support Analyst
Yvonne Williams - Public School Program Advisor
Richard Wind - Administrative Specialist III
Brenda Winkler - Administrative Specialist III
Ann Wirth - Administrative Specialist III
Tony Wood - Commissioner
Anastasia Woods - Administrative Specialist III
Amy Woody - Administrative Analyst
Crenisha Wright - APSCN Field Analyst
Camile Wyllia - Public School Program Advisor

Y

Angyln Young - Coordinator for ESVI
Randall Young - Systems Analyst
Richard Young - Apple Support Technician
Stan Young - Public School Program Coordinator

Z

Deborah Zeringue - Public School Program Advisor

State Standards

Learn more about the standards that define the knowledge and skills Arkansas students should have in order to be ready for college and careers.

Learn More

Licensure & Certification

Find critical information about renewing Arkansas educator licenses, adding areas of licensure, licensing by reciprocity from other states, background checks, National Board Certification assistance and more.

Learn More

ESEA Flexibility

Learn More

Latest News & Events

Learn More